A tudomány bizonyította, hogy a tudat, azaz az értelem befolyásolja az anyag működését, tehát az emberi gondolatok hatnak a bennünket körülvevő anyagi valóságra. Mindezen hatásokat nagyon nehéz szemmel láthatóvá tenni, ezért ez a téma korábban meglehetősen kevés publicitást kapott.
A tudósok felfedezték, hogy a víz nem csak kémiailag azonosítható anyagokat tartalmaz, hanem egyéb információkat is hordoz. A víz a kísérletek szerint mindenféle jellegű információt képes meghatározott frekvenciamintázatokban tárolni, és azt más rendszerek (pl. élő szervezetek) számára átadni.Jacques Benveniste francia tudós és kollégái az INSERN-i kutatócsoportban a fehérvérsejtek allergénekre adott reakcióját vizsgálták, mikor rájöttek, hogy a többszörösen oldott állapot során a molekula bár már teljesen eltűnik, a hatása a tiszta vízben továbbra is kimutatható.
A kísérleteket egyre nagyobb hígításban végezték, és először úgy tűnt, hogy a várakozásoknak megfelelően az egyre kisebb töménységű oldat hatásossága egyre kisebb lett. Azonban egy bizonyos szintet követően – a kilencedig hígításnál – a hatásosság érthetetlen módon növekedett, és a további oldat koncentrációk esetében fordított arányban egyre nagyobb lett. A négy évig tartó kutatómunka eredményeit a Nature című lapban hozták nyilvánosságra 1988-ban.